Różnorodność ekosystemów Szczecińskiego Parku Krajobrazowego sprzyja rozwojowi bogatej fauny i stwarza doskonałe warunki życia dla prawie wszystkich grup systematycznych zwierząt. W Parku i otulinie w ciągu ostatnich 10 lat stwierdzono występowanie:
Bezkręgowce
46 gatunków motyli dziennych, co stanowi ponad 30% wszystkich krajowych motyli dziennych i ponad 53% gatunków stwierdzonych dotąd na Pomorzu Zachodnim. 6 gatunków znajduje się na czerwonej liście zwierząt ginących i zagrożonych w Polsce, 1 pod ochroną prawną, 200 gatunków motyli z rodziny sówkowatych co stanowi około 40% wszystkich stwierdzonych dotychczas w Polsce przedstawicieli tej rodziny, 115 gatunków chrząszczy, w tym 6 gatunków z czerwonej listy zwierząt ginących i zagrożonych w Polsce i 8 gatunków chronionych, spośród pozostałych stawonogów 4 chronione i 1 z czerwonej listy zwierząt ginących i zagrożonych w Polsce, spośród 22 gatunków rozpoznanych mięczaków – 17 chronionych i 3 z czerwonej listy zwierząt ginących i zagrożonych w Polsce.
Ryby
27 gatunków ryb, z czego od 2001 roku pod ochroną gatunkową ścisłą znajduje się tylko piskorz a pod ochroną gatunkową częściową – słonecznica. Dla 8 gatunków obowiązuje okres ochronny, a dla 13 ustanowiono wymiary ochronne. 5 gatunków znajduje się na czerwonej liście zwierząt ginących i zagrożonych w Polsce.
Płazy
13 gatunków płazów, w tym 2 z czerwonej listy zwierząt ginących i zagrożonych w Polsce. Wszystkie płazy znajdują się pod ochroną prawną.
Gady
6 gatunków gadów, z czego 1 z czerwonej listy zwierząt ginących i zagrożonych w Polsce. Wszystkie gady występujące w Polsce podlegają ochronie prawnej.
Ptaki
195 gatunków ptaków, w tym 152 lęgowe i prawdopodobnie lęgowe, 182 pod ochroną prawną, 13 łownych, 31 z czerwonej listy zwierząt ginących i zagrożonych w Polsce.
Ssaki
48 gatunków ssaków, w tym 23 pod ochroną prawną, 12 łownych, 4 z czerwonej listy zwierząt ginących i zagrożonych w Polsce.
Spośród wszystkich rozpoznanych dotąd w Parku i otulinie gatunków fauny – 256 gatunków objętych jest ochroną prawną a 59 znajduje się na czerwonej liście zwierząt ginących i zagrożonych w Polsce.